Czy spadkobierca jednego z kredytobiorców ponosi odpowiedzialność solidarną za kredyt?

Udostępnij na:

Po śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na jego spadkobierców, również pasywa, czyli zobowiązania np. z tytułu kredytu. Co jeśli kredyt był wzięty przez dwie osoby? Czy spadkobiercy odpowiadają solidarnie z drugim kredytobiorcą, czy tylko za połowę kredytu? Jaką część zadłużenia uwzględnić do długów spadkowych?

Spadkobierca jednego z kredytobiorców

Wyobraźmy sobie taką sytuacje. Anna i Marian wzięli kredyt hipoteczny w banku. Niedługo później Anna zmarła pozostawiając jedynego spadkobiercę Jana. Ponieważ kredyt nie był spłacany przez Mariana, bank wypowiedział umowę kredytu i wezwał Jana do spłaty całej pożyczki. W tej sytuacji Jan zawarł z bankiem ugodę, na mocy której zobowiązał się do spłaty całego zadłużenia. Natomiast Marian niedługo zmarł.

Odpowiedzialność solidarna za kredyt

Jan zgłosił do Urzędu Skarbowego w ustawowym terminie, że nabył spadek po Annie. Jako długi spadkowe wskazał m.in. całą kwotę pozostałą do spłaty z tytułu kredytu zaciągniętego przez Annę i Mariana. Jednakże Naczelnik Urzędu Skarbowego, ustalając podatek od spadku po zmarłej Annie, nie uwzględnił jako długu spadkowego połowy zadłużenia wynikającego z umowy kredytu hipotecznego, który przypadał na Mariana.

Jan nie zgodził się tą decyzją i odwołał się do Dyrektora Izby Skarbowej. Niestety Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję, gdyż jego zdaniem z chwilą śmierci Mariana wygasła odpowiedzialność solidarna. Zatem Jan odpowiadał tylko za połowę kredytu.

Jan nie poddał się i złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał Janowi rację i uchylił decyzję zarówno Dyrektora Izby Skarbowej, jak i Naczelnika Urzędu Skarbowego. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że odpowiedzialność solidarna z tytułu kredytu nie wygasa z chwilą śmierci kredytobiorcy, ale przechodzi na jego spadkobierców. Zatem Jan miał prawo skazać jako dług spadkowy całą kwotę pozostałą do spłaty z tytułu kredytu zaciągniętego przez spadkodawców. Zgodnie bowiem z zasadą odpowiedzialności solidarnej bank mógł wybrać, od którego ze spadkobierców zażąda spłaty całego długu. Natomiast późniejsze rozliczenia między spadkobiercami zmarłych dłużników solidarnych z tytułu roszczeń regresowych, mogą stanowić podstawę do ustalenia innych należności podatkowych.

Jak może pomóc radca prawy lub adwokat w podobnej sprawie?

Profesjonalny pełnomocnik, który specjalizuje się w prawie podatkowym, ustali jakie przepisy prawa zostały naruszone przez decyzje organów podatkowych oraz przedstawi odpowiednie zarzuty wobec zaskarżonych decyzji w oparciu o analizę orzecznictwa sądów administracyjnych oraz poglądów doktryny.

Autor

Edyta Dąbrowska
radca prawny

Sprawy, w których mogę Ci pomóc: kliknij tutaj

Chcesz umówić się na odpłatne spotkanie?

Artykuły zamieszczone na stronie nie stanowią porady prawnej i mają wyłącznie cel edukacyjny.

Kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych. Nie byłoby to uczciwe wobec klientów, którzy zapłacili za nasze usługi.

Nie udzielamy również odpowiedzi na prośby o udzielenie porady prawnej w komentarzach. Jednakże mogą one być źródłem inspiracji dla tematów kolejnych wpisów.

Jeśli potrzebujesz porady prawnej, możesz umówić się na spotkanie z prawnikiem w wygodny dla Ciebie sposób.

Informację o wynagrodzeniu za prowadzenie sprawy otrzymasz przed podpisaniem umowy.

Jeśli zdecydujesz się powierzyć nam prowadzenie sprawy, cena pierwszej porady zostanie zaliczona na poczet honorarium.

Albo zamów usługę prawną online


Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry