Blog

dziecko

Czy można zmienić dziecku nazwisko?

Sprawy o zmianę dziecku nazwiska nie należą do rzadkości. W dzisiejszych czasach z powodu większej liczby rozwodów oraz dzieci urodzonych ze związków nieformalnych, coraz częściej pojawiają się pytania o możliwość …

Czy spadkobierca jednego z kredytobiorców ponosi odpowiedzialność solidarną za kredyt?

Po śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na jego spadkobierców, również pasywa, czyli zobowiązania np. z tytułu kredytu. Co jeśli kredyt był wzięty przez dwie osoby? Czy spadkobiercy odpowiadają …
nagrobek krzyż

Czy pomnik nagrobny może obrażać uczucia religijne?

Pewien wdowiec chciał postawić zmarłej żonie nagrobek, który składałby się z płyty nagrobnej i rzeźby przedstawiającej kobietę i mężczyznę w pozycji leżącej, splecionych w uścisku i częściowo przykrytych całunem. Grób …
testament

Czy podatek od spadku jest długiem spadkowym?

Zachowek na rzecz osoby nieuwzględnionej w testamencie powinien być obliczony przy uwzględnieniu zarówno wartości czynnej majątku spadkowego jak i długów spadkowych. Jednakże nie wszystkie koszty, jakie poniesie spadkobierca testamentowy w …
testament

Kiedy odrzucić „korzystny” spadek z testamentu?

Przed przyjęciem spadku z testamentu warto skorzystać z porady radcy prawnego albo adwokata. Dlaczego? Zaraz wyjaśnię. Ostatnio natrafiłam na bardzo ciekawy wyrok dotyczący zapisu testamentowego. Niestety sprawa nie zakończyła się …

Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego?

Ostatnio często pomagam osobom, które mają małe dzieci i spadek, w skład którego wchodzą same długi. A ustawodawca zamiast maksymalnie uprościć procedurę, wprowadził dwuetapowe postępowanie w sprawie odrzucenia spadku w …

Prawnik, Radca Prawny, Adwokat – kto jest kim?

Klienci często pytają mnie czym się różni radca prawny od adwokata?Nasuwają się też inne pytania. Kim jest prawnik? Czy w kancelariach prawnych pracują prawnicy, adwokaci czy radcy prawni?Skąd te pytania?Moi …

Zapytaj mecenasa – historie klientów

Twój prawnik uczył się 9 lat zanim uzyskał tytuł radcy prawnego. W tym czasie kilka razy musiał kupować nowe kodeksy z uwagi na liczne nowelizacje.Egzamin z prawa, student wylosował pytania …

Strona internetowa – widmo. Wygrana sprawa dla Klientki.

Poznaj historię mojej klientki, która podpisała umowę ufając w dobre intencje przedstawiciela handlowego pewnego portalu internetowego, zajmującego się tworzeniem bazy firm i stron internetowych. Wizyta przedstawiciela handlowego Moja klientka pani …
więzienie

Jazda na podwójnym gazie – jak nie stracić prawa jazdy?

Zostałeś zatrzymany za jazdę na podwójnym gazie. Poznaj historię mojego Klienta, któremu groziła utrata prawa jazdy na 3 lata.Poniższa historia jest jedną z wielu, z jakimi przychodzą do mnie klienci.Przez …

Alimenty od męża

W małżeństwie nie zawsze układa się tak jak byśmy chcieli. Czasami dochodzi do kłótni, czasami jeden z małżonków wyprowadza się w ze wspólnego mieszkania i nie chce płacić na rodzinę …

Czy wspólnik jest „współwłaścicielem” nieruchomości należącej do spółki prawa handlowego?

Gdy zakładana jest spółka prawa handlowego, należy pamiętać, że spółka jest oddzielnym od wspólników bytem prawnym. Jest to niezwykle istotne w przypadku postępowania administracyjnego lub sądowego. Błędne bowiem oznaczenie strony …
prowadzenie spraw spółki

Jak wyłączyć wspólnika od prowadzenia spraw spółki jawnej?

Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzić sprawy spółki, co odnosi się do sfery spraw wewnętrznych spółki, tj. do podejmowania decyzji odnośnie funkcjonowania spółki. Przy czym nie należy mylić prowadzenia …

Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentowania spółki?

Co do zasady każdy wspólnik ma prawo samodzielnie reprezentować spółkę. Czasami jednak jeden ze wspólników nie może lub nie powinien reprezentować spółki. Czy można takiego wspólnika pozbawić prawa reprezentowania? Oczywiście, …

Likwidator w spółce jawnej

Spółka jawna ulega rozwiązaniu, gdy wystąpią przyczyny określone w ustawie lub w umowie spółki. Wówczas spółka przechodzi w stan likwidacji, a w miejsce wspólników wchodzą likwidatorzy. Kim jest zatem likwidator …

Zakaz konkurencji w spółce jawnej i konsekwencje jego naruszenia

Czy wspólnicy spółki jawnej mogą prowadzić działalność konkurencyjną? Jeśli tak, czy muszą uzyskać zgodę pozostałych wspólników? Co mogą zrobić pozostali wspólnicy, gdy nie zgadzają się na działalność konkurencyjną jednego ze …

Wyłączenie wspólnika ze spółki jawnej z ważnych powodów.

W sytuacji gdy jeden ze wspólników spółki jawnej działa na szkodę spółki, a pozostali wspólnicy chcą, aby spółka dalej istniała pomiędzy nimi, sąd może orzec o wyłączeniu jednego wspólnika ze …
sąd

Rozwiązanie spółki jawnej przez sąd z ważnych powodów.

Każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki jawnej z ważnych powodów. O tym czy wystąpiły owe ważne powody uzasadniające rozwiązanie spółki ostatecznie decyduje sąd, niezależnie od subiektywnej oceny wspólników. Ważne powody …

Artykuły zamieszczone na stronie nie stanowią porady prawnej i mają wyłącznie cel edukacyjny.

Kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych. Nie byłoby to uczciwe wobec klientów, którzy zapłacili za nasze usługi.

Nie udzielamy również odpowiedzi na prośby o udzielenie porady prawnej w komentarzach. Jednakże mogą one być źródłem inspiracji dla tematów kolejnych wpisów.

Jeśli potrzebujesz porady prawnej, możesz umówić się na spotkanie z prawnikiem w wygodny dla Ciebie sposób.

Informację o wynagrodzeniu za prowadzenie sprawy otrzymasz przed podpisaniem umowy.

Jeśli zdecydujesz się powierzyć nam prowadzenie sprawy, cena pierwszej porady zostanie zaliczona na poczet honorarium.

Albo zamów usługę prawną online

Przewiń do góry